Svatební zábava a hry

Čas pro svatební hry se nabízí zejména po obědě, kdy se novomanželé odcházejí fotografovat. V případě, že se svatební hostina koná na zámku, je možné jako zábavu pro hosty pojmout prohlídku zámku. Svatební hry se dále mohou zařadit do večerní zábavy.
 

TANEC SE SMETÁKEM:

Oblíbená zábava, kdy jsou zadány taneční dvojice a jeden člověk dostane přiděleno koště místo tanečního společníka. Začne hrát hudba a všichni se dají do tance. Jakmile tanečník s koštětem upustí koště na zem, přestane hrát hudba a taneční páry se musejí prostřídat. Kdo se rychle nezadá, ten je odsouzen k tanci se smetákem.

BALÓNKOVÝ TANEC:

Tento tanec probíhá tak, že se tanečním dvojicím na parketu přivážou ke kotníkům balónky. Když začne hrát hudba, tak se ženy a dívky snaží svými podpatky propíchnout dalším tanečním párům jejich balónky. Kdo má balónky u nohy prasklé, musí z kola ven. Vyhrává ten, kdo má na noze neprasklý balónek. Při tomto tanci často dochází k žertovným situacím a tanečním kreacím, během kterých se ženy a dívky snaží vzájemně propíchnout balónek své sokyně v tanci.

Další varianta tance s balónky: taneční pár si umístí nafouknutý balónek mezi své hlavy (případně může být jablko) a tančí do rytmu hudby. Pár, kterému balónek spadne, vypadá z kola ven. Vyhrává ta dvojice, které balónek mezi hlavami vydrží nejdéle.

ŽIDLIČKOVÝ TANEC:

Tento tanec spočívá v tom, že se doprostřed parketu umístí několik židlí (vždy o jednu méně, než je tanečníků). Tanečníci kolem židlí tančí, či je obchází na hudbu. Když přestane hudba hrát, musí si všichni sednout na židli. Na koho židle nezbyla, vypadává. Po každém kole se ubere jedna židle a vyhrává ten, kdo si sedne na židli jako poslední. Tato taneční hra je velmi oblíbená i pro přihlížející. Často se totiž stane, že si jeden z tanečníků místo na židli sedne na zem, protože není dostatečně rychlý a je mu židle sebraná přímo před nosem.

PRSKAVKOVÝ TANEC:

Tento tanec se provádí ve tmě venku, často jako rozloučení s venkovními prostory. Lidé se postaví do kroužku, obdrží dlouhé prskavky a novomanželé tančí uvnitř kruhu při pomalé hudbě. Z tohoto okamžiku vznikají krásné a zajímavé fotografie.

SLIDESHOW:

Na plátně, či velké obrazovce se promítají fotografie (15-50 fotek). Jedná se o fotky novomanželů od dětství až po současnost. Někdy bývá součástí ztlumená hudba. Je na zvážení, jestli slideshow nechat jako smyčku (může tak být hodně fotek), nebo nechat jako organizovanou zábavu (méně fotek) s komentářem k fotografiím.

    FOTOKOUTEK:

    Pro tuto zábavu se musí zřídit vhodné místo a zajistit
    různorodé rekvizity, paruky, brýle, klobouky, čepice, nápisy,
    atd. a fotograf tak svatebčany fotí. Fantazii se
    meze nekladou.

    MALOVÁNÍ SKICI:

    Hosté dostanou za úkol namalovat skicu osoby, která sedí
    naproti u svatební tabule. Tuto osobu pak nechají skicu
    podepsat a výtvor se pověsí v sále na šňůru kolíčky.

HRA S KOLÍČKY:

Nevěsta soutěží s jinou ženou nebo ženami v páru. Úkolem žen je poslepu najít tři kolíčky, které jsou přichyceny na různá nepředvídatelná místa oblečení ženicha nebo jiného muže, jako jsou např. tkaničky od bot, límeček, klopa apod.  Ten, kdo nejrychleji najde všechny kolíčky, vyhrává. Jako výhra se může vyhlásit tanec se ženichem.

DRAŽBA:

Čas dražby bývá ideální kolem 22.hodiny. Draží se nejčastěji tři předměty novomanželů. K této zábavě je vhodné zvolit kvalitního moderátora.

HÁZENÍ KVĚTINOU:

Nevěsta nebo organizátor svatby svolají všechny svobodné dívky a ženy a nechají je vytvořit malý hlouček. Nevěsta se k nim postaví zády a hodí směrem k nim svou svatební kytici. Která ze slečen kytku chytí, do roka se vdá. Pokud si nevěsta nechce poničit svoji svatební kytici, může si pro tuto příležitost nechat udělat náhradní, v nižší cenové relaci. Dívky a ženy mají tuto aktivitu moc rádi.

HÁDÁNÍ RUKY NEVĚSTY:

Následující úkol je pro ženicha. Ženich se odvede stranou a zavážou se mu oči. Potom se vybere pět žen včetně nevěsty a postaví se do řady. Nezapomeňte všem ženám sundat prstýnky a jiné šperky nebo je vzájemně prohodit. Ženichův úkol je podle hmatu poznat ruku nevěsty. Je možné hledat nevěstu i podle nohy. Když k ženám postavíte tajně nějakého muže, je o zábavu postaráno.

SUNDÁVÁNÍ PODVAZKU:

Nevěsta se posadí na židli a ženichovi se svážou ruce. Bez pomocí rukou musí ženich nevěstě sundat podvazek.
Po úspěšném dokončení úkolu ho odhodí za sebe a kdo z přítomných mužů jej chytí, do roka se ožení.

VZKAZ DO BUDOUCNOSTI:

Tento bod se spíše týká organizátorů svatby.
Chtěli byste překvapit novomanžele originálním svatebním společným dárkem od všech svatebčanů? Napište jim „Vzkaz do budoucnosti“. Na svatební hostině vyvěsíte velký plakát, ale tak, aby novomanželé neměli možnost si ho přečíst. Pak požádáte všechny svatebčany, ať tam postupně během večera píšou pastelkami, perem nebo fixem vzkazy pro novomanžele. Plakát pak můžete slavnostně v noci zapečetit a předat novomanželům. Ti by si vzkaz měli přečíst minimálně na stříbrném výročí svatby, tj. po pětadvaceti letech. Určitě je potěší, když uvidí, kdo jim co přál a kdo všechno na svatbě byl. Plakát můžete všelijak ozdobit společnými fotografiemi novomanželů z dob, kdy spolu chodili.

VTIPNÁ TOMBOLA:

Taneční zábava je už ohranou samozřejmostí a rozhodně by neměla chybět. Zkuste však i něco originálnějšího! Co takhle vtipná svatební tombola? Ještě před dnem D, doporučujeme vytisknout seznam výher. Používejte názvy, které působí poměrně lukrativním dojmem, pravý význam výher však neuvádějte. Vytisknutý seznam předejte hostům, ať je nalákáte ke koupi losů. Losy prodávejte za symbolickou nebo dobrovolnou cenu, jde především o pobavení a ne o peníze! Samotné losování pak uspořádejte až po všech formalitách, nejlépe pak po večeři, kdy začínají oslavy, a zábava se rozjíždí. Uvidíte, že svatební tombola pobaví všechny hosty a bude takovým příjemným startem pro večerní zábavu.

Další vhodná alternativa pro svatební zábavu se nabízí pozvat karikaturistu, kouzelníka nebo pyrotechnika, který zajistí krásný ohňostroj.

Svatební hry budou průběžně doplňovány o nové hry.